Eterinių aliejų istorija siekia laikus dar prieš mūsų erą, ji glaudžiai susijusi su senovės šalių medicina, apeigomis, religija, apipinta mitais, alchemikų atradimais ir kvepalų istorijomis. O kas iš tikrųjų yra eteriniai aliejai? Tai yra visiškai natūralus gamtos produktas, išgaunamas tiesiai iš augalų.
Vykstant biocheminiams procesams eteriniai aliejai susidaro įvairiose augalo dalyse: lapuose (mėtų, eukaliptų), žieduose (rožių, ramunėlių, jazminų), sėklose (kmynų, pankolių) ar žievėje (cinamono). Dar kitaip tariant, eteriniai aliejai yra itin lengvai garuojantys organiniai junginiai, kurie į organizmą patenka per odą, kvėpavimo takus ir gleivinę.
Būtent dėl ypatingos cheminės sudėties eteriniai aliejai turi terapinį poveikį. Jie teigiamai veikia tiek fizinę (pavyzdžiui, imuninę sistemą), tie emocinę būseną – elgesį, nuotaiką, darbingumą.
Kodėl svarbu kokybė?
Kokybiškas eterinis aliejus visada bus 100% natūralus, grynas ir nemodifikuotas, t. y. be jokių priemaišų. Be abejo, siekiant išgauti išties kokybišką eterinį aliejų, labai svarbus yra augalų augimo ciklas, klimatas ir dirvožemis.
Kokybiškiausi eteriniai aliejai išgaunami iš augalų, užaugintų be jokių trąšų, tik laukinėmis gamtos sąlygomis, specialiuose ekologiškuose ūkiuose, ir surenkami jie turi būti tik rankomis.
Didelė kontrolė turi būti taikoma ir augalų distiliavimui. Gamintojas laboratorijoje tikrina visą eterinių aliejų išgavimo procesą, vertina ir testuoja kiekvieną eterinių aliejų partiją. Tik aukščiausios kokybės natūralūs eteriniai aliejai turi sertifikatus.
Taip pat ant pakuotės turi būti nurodytas lotyniškas augalo, iš kurio buvo išdistiliuotas aliejus, pavadinimas. Labai svarbu, kad būtų nurodyta, iš kurios konkrečiai augalo dalies išgaunamas aliejus bei jo išgavimo būdas. Taip pat pirkdami aliejų atkreipkite dėmesį į šalį ar regioną, iš kurio kilęs aliejus. Be abejonės, kokybiški eteriniai aliejai nėra pigūs.
Kaip naudoti eterinius aliejus?
Yra daug būdų, kaip naudoti eterinius aliejus. Populiariausi yra šie:
Tepimas. Eteriniai aliejai gali būti naudojami lokaliai, t. y. ant odos. Šis eterinių aliejų naudojimo būdas puikiai tinka sužalojimų, skausmų ar odos problemų atvejais. Naudojant eterinius aliejus su baziniu aliejumi rekomenduojama odą tepti esant sumušimams, įpjovimams ir įbrėžimams.
Inhaliacija. Eterinius aliejus galima įkvėpti. Inhaliacijai rekomenduojama naudoti asmeninį nešiojamąjį inhaliatorių arba difuzorių. Tai puikus būdas daugeliui emocinių problemų spręsti. Norėdami nusiraminti išbandykite levandų eterinį aliejų. Jei jums svarbu geras, gilus miegas, atkreipkite dėmesį į vetiverijų eterinį aliejų. Iš tikrųjų yra daug puikių eterinių aliejų, svarbiausia bandyti ir taip atrasite jums labiausiai tinkančius.
Kodėl būtina maišyti su baziniu aliejumi?
Eterinius aliejus skiesti būtina visada, kai norime tepti juos ant odos! Paprasčiau tariant, prieš naudojimą eterinius aliejus būtina skiesti tam, kad sumažintume nepageidaujamas reakcijas ir sisteminį toksiškumą. Kitu atveju tai gali lengvai sukelti trumpalaikes ar ilgalaikes nepageidaujamas reakcijas, todėl geriau nerizikuoti.
Bazinis aliejus – tai grynas, natūralus, augalinis aliejus, skirtas maišyti su eteriniais aliejais, kad būtų galima juos saugiai tepti ant odos.
Populiariausi baziniai aliejai yra šie:
Kokosų aliejus.
Simondsijų aliejus.
Migdolų aliejus.
Arganų aliejus.
Ką dar svarbu žinoti?
Kai kurių eterinių aliejų nerekomenduojama naudoti, jei sergate ar vartojate vaistus.
Nėščioms ir žindančioms moterims taip pat netinka estrogeninių, emenagoginių savybių turintys eteriniai aliejai, pavyzdžiui: anyžių, peletrūnų, kraujažolių ir kiti.
Kraujo krešėjimo problemų turintys žmonės turėtų vengti gvazdikėlių, cinamono žievės ir lapų, pankolio, raudonėlio ir kitų eterinių aliejų.
Vaikai iki 10 metų gali būti jautresni eteriniams aliejams, tad įsitikinkite, ar eterinis aliejus yra saugus vaikams. Geriausia tuo atveju naudoti specialią liniją, sukurtą būtent vaikams, pavyzdžiui, „Plant Therapy Kid Safe“.